Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Лазірківська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 25155554) був реорганізований і увійшов до складу Новооржицької громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

Як створювалися громади в Полтавській області. Та чому ВЛАДА не чує населення?

Як створювалися громади в Полтавській області.

Та чому ВЛАДА не чує населення?

  13.02.2020 року Лазірківській сільській раді, Оржицького району, Полтавської області стало відомо те, що Полтавською обласною адміністрацією, без  обговорення з населенням та районним керівництвом  було подано без оприлюднення до Міністерства розвитку громад та територій України остаточний Перспективний план формування територіальних громад Полтавської області, де в частині формування  Оржицького району, Полтавської області обумовлено дві об’єднані громади: Оржицька та Новооржицька,  до складу Новоржицької громади повинні приєднатися Лазірківська, Вишнева сільські ради Оржицького району, Духівська, Тарандинцівська, Остапівська, Бієвецька сільські ради Лубенського району з центром у селищі Новооржицьке.

     Громада Лазірківської сільської ради була не проти такого складу, але категорично проти визначеного центру цієї громади селища Новооржицьке.

Також зазначаємо, що до кінця 2019 року Полтавською ОДА, було подано даний склад громади з адміністративним центром в селі Лазірки, Оржицького району, Полтавської області. Але в 2020 році з невідомих причин, без жодних економічних, соціальних, географічних обґрунтувань було змінено адміністративний центр.

    Таке рішення Полтавської ОДА обурило населення і створило соціальну напругу в сільських радах, що підпадають під об’єднання, а відсутність діалогу обласного керівництва з місцевими мешканцями катастрофічно погіршило ситуацію. Хоча Полтавська ОДА виступила з ініціативою щодо створення спеціальної дорадчої комісії, яка буде публічно, за участі всіх зацікавлених сторін та незалежних експертів, розглядати існуючі суперечності в процесі формування ОТГ та розробляти узгоджені рекомендації щодо їх вирішення. Але на сьогоднішній день всього цього не було. Ми не маємо уявлення по яких критеріях подавались пропозиції до Міністерства розвитку громад та територій України.

     Разом з тим, при спілкуванні з чиновниками Полтавської ОДА отримуємо пояснення, що підставою для прийняття відповідних рішень, щодо перспективного плану, є якась політична доцільність, яку підтримує народний депутат України по 148 окрузі А.О.Ляшенко.  Тому ми вважаємо, що ці дії проводяться під керівництвом певних осіб за для задоволення особистих інтересів, зокрема, встановлення власних правил адміністрування в регіоні, що дискредитує сам процес добровільності при створенні об’єднаних громад. По даному факту сільським головою вже подані  відповідні звернення до Президента України, головного прокурора України, Прем’єр міністра України та голови Верховної Ради України, про негайне реагування та припинення втручання в процес створення громад в Полтавській області.

    Занепокоїло і те, що Уряд визнав Новооржицьку громаду спроможною. Дивує, згідно якої методики Новооржицька громада могла стати спроможною, якщо згідно паспорта територіальної громади обсяг доходів складав 8000,00 тис.грн. Тільки на утримання Новооржицької ЗОШ I-IIIст. в рік витрачається 5773,5 тис.грн, Воронинццівської ЗОШ I-II ст. 1450,6 тис.грн. та Хорошківської ЗОШ I-II ст. 1422,6 тис.грн. На Новооржицький ДНЗ витрачається в рік 2678,3 тис.грн, не враховуючи медичні та культурні заклади, Новооржицька пожежна охорона утримується на 55% Вишневою  та  Лазірківською сільськими радами. 

         Новооржицька ОТГ - це штучно створений формат, який  хоче покращити своє фінансове становище за рахунок інших сільських рад. Ми не повинні ставати ресурсом для когось іншого. Складається враження,   що після об’єднання, через певний час, громади не зможуть бути настільки спроможними, якими вони є зараз, і села перетворяться на руїни. Тому хочуть приєднати до тих сіл, які не можуть тягнути бюджет, щоб допомогти їм.

       Підтвердженням того, що Новооржицька громада є штучно створений формат (зокрема щоб не допустити створення Лазірківської ОТГ), є наступне:

 

    10.11.2016 року до Лазірківської сільської ради було надіслане звернення Гребінківською міською радою «Щодо добровільного об’єднання територіальної громади села Лазірки в Гребінківську міську об’єднану громаду з центром у місті Гребінка» . Лазірківською сільською радою 19.11.2016 року було проведено громадське обговорення, на якому було прийнято рішення, прийняти заходи,  щодо створення Лазірківської сільської об’єднаної територіальної громади з центром у селі Лазірки.

     Тому рішенням № 5  тридцятої сесії Лазірківської сільської ради від 06.12.2016 року було прийнято рішення про  відмову Гребінківській міській раді в їхньому звернені. Натомість рішенням №5/1 тридцятої сесії Лазірківської сільської ради від 06.12.2016 року було прийнято рішення про згоду на добровільне об’єднання Лазірківської сільської об’єднаної територіальну громади з центром у селі Лазірки та доручено сільському голові О.О.Ковальову звернутися до Черевківської, Воронинцівської, Вишневої, Савинської, Яблуневої сільських рад та Новооржицької селищної ради з пропозицією про добровільне об’єднання територіальних громад в Лазірківську сільську раду з центром у селі Лазірки.

     07.12.2016 року сільським головою О.О.Ковальовим було видане відповідне розпорядження  та 09.12.2016 року надіслано листи-пропозиції сільським головам відповідних рад. Але на протязі 30 календарних днів жодна сільська рада ніякої відповіді не надала, повідомивши: «Що в реформу не вірять та будуть триматися до останнього».

Зважаючи на великий прогрес вже існуючих об’єднаних територіальних громад, рішенням № 1 сорок першої сесії Лазірківської сільської ради від 12.03.2019 року було  знов прийнято рішення про звернення Лазірківської сільської ради до:

             - селища Новооржицьке – Новооржицької селищної ради;

            - сіл Черевки, Хорошки, Заріччя, Сліпорід – Черевківської сільської ради, Оржицького району;

            - сіл Воронинці, Новоселівка, Котляревське, Приймівщина, Козаче, Максимівщина – Воронинцівської сільської ради, Оржицького району;

            - сіл Вишневе, Тимки, Хоружівка, Іванівка, Несено-Іржавець, Нове – Вишневої сільської ради, Оржицького району;

                - сіл Савинці, Грабів – Савинської сільської ради, Оржицького району;

  • сіл Яблуневе, Загребелля, Залужне, Пилиповичі – Яблунівської сільської ради, Оржицького району з пропозицією створити Лазірківську сільську об’єднану територіальну громаду з центром у селі Лазірки. (рішення додається)

    06.03.2019 року сільським головою було видане відповідне  розпорядження та 13.03.2019 року  були направлені листи-пропозиції відповідним сільським радам, на які відповіді до сьогоднішнього часу не отримано. Натомість  селищний голова Новооржицької селищної ради Недбайло В.П. 12.03.2019 року ініціював проведення громадського обговорення, щодо створення добровільного об’єднання Новооржицької селищної ради, Оржицького району, Полтавської області з селами Черевки, Хорошки, Заріччя, Сліпорід – Черевківської сільської ради, Оржицького району та селами Воронинці, Новоселівка, Котляревське, Приймівщина, Козаче, Максимівщина – Воронинцівської сільської ради, Оржицького району, з центром у селищі Новооржицьке, не повідомивши про наміри  створення громади ні Лазірківську,  ні Вишневу, ні інші прилеглі сільські ради. Ми вважаємо, що такі дії були проведені виключно з метою створення будь якої громади, під чітким керівництвом, в найкоротший термін, але обов’язково з центром в селищі Новооржицьке.

         Також хотілося зазначити, що після створення Новоржицької ОТГ до Полтавської ОДА було подано пропозицію про створення Лазірківської ОТГ і тому згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.12.2019 року № 1324-р про зміни до перспективного плану формування територій громади Полтавської області в частині Оржицького району, затверджено три спроможні громади: Оржицьку, Лазірківську та Новооржицьку. Згідно чого було розроблено паспорти спроможності територіальних громад:

 

 

 

ПАСПОРТ

територіальної громади Лазірківської

(центр – с Лазірки)

 

Найменування показника

Значення показника

1.

Чисельність населення станом на 01 січня 2019 року, осіб, у тому числі дітей:

4050

 

дошкільного віку

211

шкільного віку

505

2.

Кількість населених пунктів, що входять до спроможної територіальної громади

7

3.

Обсяг доходів (розрахунковий) спроможної територіальної громади, тис. гривень, в тому числі:

28949,700

 

сформованих відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України

21884,100

бюджету розвитку

-

базової дотації

-

реверсної дотації

-

4.

Площа території спроможної територіальної громади, кв. кілометрів

135,444

5.

Кількість закладів, що утримуються за рахунок бюджету органів місцевого самоврядування, у тому числі:

15

 

загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступеня

2

загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІ ступеня

1

загальноосвітніх навчальних закладів І ступеня

-

дошкільних навчальних закладів

2

заклади позашкільної освіти

-

закладів культури

5

закладів фізичної культури

1

фельдшерсько-акушерських пунктів

2

амбулаторій, поліклінік

2

лікарень

-

станцій швидкої допомоги

-

6.

Наявність приміщень для розміщення державних органів, установ, що здійснюють повноваження щодо:

7

 

правоохоронної діяльності

1

реєстрації актів цивільного стану та майнових прав

2

пенсійного забезпечення

1

соціального захисту

1

пожежної безпеки

1

казначейського обслуговування

1

7.

Наявність приміщень для розміщення органів місцевого самоврядування

2

 

 

 

Відомості про територіальні громади,

що увійдуть до складу спроможної територіальної громади Лазірківської

 

Поряд-

ковий номер

Найменування територіальних громад та населених пунктів, що входять до їх складу, із зазначенням адміністративного статусу

Чисельність населення станом на 01 січня 2019 року

Відстань до потенційного адміністративного центру спроможної територіальної громади, кілометрів

1.

Лазірківська сільська рада,

Оржицький район

2391

-

 

1216 с Лазірки

2391

-

2.

Вишнева сільська рада,

Оржицький район

1944

-

 

1197 с Вишневе

1017

13,9

 

1198 с Іванівка

148

11,1

 

1199 с Несено-Іржавець

201

16,6

 

1200 с Нове

101

10,9

 

1201 с Тимки

291

23,3

 

1202 с Хоружівка

186

13,3

 

 

 

 

ПАСПОРТ

територіальної громади Новооржицької

(центр – смт Новооржицьке)

 

Найменування показника

Значення показника

1.

Чисельність населення станом на 01 січня 2019 року, осіб, у тому числі дітей:

3144

 

дошкільного віку

115

шкільного віку

284

2.

Кількість населених пунктів, що входять до спроможної територіальної громади

11

3.

Обсяг доходів (розрахунковий) спроможної територіальної громади, тис. гривень, в тому числі:

8118,070

 

сформованих відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України

7407,190

бюджету розвитку

710,880

базової дотації

-

реверсної дотації

-

4.

Площа території спроможної територіальної громади, кв. кілометрів

89,839

5.

Кількість закладів, що утримуються за рахунок бюджету органів місцевого самоврядування, у тому числі:

13

 

загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступеня

1

загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІ ступеня

2

загальноосвітніх навчальних закладів І ступеня

-

дошкільних навчальних закладів

3

заклади позашкільної освіти

-

закладів культури

3

закладів фізичної культури

-

фельдшерсько-акушерських пунктів

2

амбулаторій, поліклінік

2

лікарень

-

станцій швидкої допомоги

-

6.

Наявність приміщень для розміщення державних органів, установ, що здійснюють повноваження щодо:

8

 

правоохоронної діяльності

1

реєстрації актів цивільного стану та майнових прав

3

пенсійного забезпечення

1

соціального захисту

1

пожежної безпеки

1

казначейського обслуговування

1

7.

Наявність приміщень для розміщення органів місцевого самоврядування

3

 

 

 

Відомості про територіальні громади,

що увійдуть до складу спроможної територіальної громади Новооржицької

 

Поряд-

ковий номер

Найменування територіальних громад та населених пунктів, що входять до їх складу, із зазначенням адміністративного статусу

Чисельність населення станом на 01 січня 2019 року

Відстань до потенційного адміністративного центру спроможної територіальної громади, кілометрів

1.

Новооржицька селищна рада, Оржицький район

1780

-

 

1194 смт Новооржицьке

1780

-

2.

Воронинцівська сільська рада, Оржицький район

860

-

 

1203 с Воронинці

212

2,3

 

1204 с Козаче

167

4,5

 

1205 с Котляревське

85

4,5

 

1206 с Максимівщина

36

9,2

 

1207 с Новоселівка

228

2,1

 

1208 с Приймівщина

132

5,9

3.

Черевківська сільська рада,

Оржицький район

504

-

 

1235 с Черевки

165

5,1

 

1236 с Заріччя

29

6,2

 

1237 с Сліпорід

37

9,3

 

1238 с Хорошки

273

7,8

 

 

 

 

Зважаючи на вище зазначені дані (інформація з паспортів територіальних громад) чітко видно, що кількісний склад населення, фінансові можливості, інфраструктура, географічне положення  вказують на те, що раціонально-обгрунтованим центром громади повинна стати Лазірківська сільська рада.

 

   Але Полтавська обласна адміністрація не чує людей, які прохають, щоб  об’єднання громад відбувалося  добровільно. Якщо це буде примусово – то в кого питати за наслідки і результати? Повноваження місцевого самоврядування мають бути чітко виписані, точно має бути свобода дій в межах чинного законодавства.

 

   Але дізнавшись, що обласне керівництво планує власний сценарій створення громад у Полтавській області (згідно якого планувалося дві громади Оржицька та Новооржицька) ,   23 лютого 2020 року була проведена сесія  Лазірківської сільської ради та прийнято рішення про «Про    звернення    депутатів      Лазірківської сільської ради VІІ скликання до Оржицької районної ради, Оржицької районної державної адміністрації, Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавської обласної ради, Міністерства розвитку громад та територій, щодо внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Полтавськоїї областії» , згідно якого було сформовано звернення, щодо перегляду  Перспективного плану формування громад Полтавської області в частині Оржицького району та наданні можливості створити , спроможну та самодостатню Лазірківську громаду із центром в селі Лазірки, взявши за основу бажання та можливості територіальних громад, а найголовніше думку кожного жителя нашого регіону.

      27.02.2020 року були направлені відповідні звернення Прем’єр-міністру України Шмигалю Д.А, Міністру розвитку громад і територій України Чернишову О.М, заступнику Міністра розвитку громад та територій України Негоді В.А, голові Полтавської обласної державної адміністрації

Синєгубову О.В., голові Полтавської обласної ради Біленькому О.Ю.,

першому заступнику голови Полтавської обласної державної адміністрації

Луніну Д.С., в.о. директора департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської обласної даржавної адміністрації

Онупко О.М., голові комітету Верховної ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Клочку А.А.

    Паралельно в Духівській (села Духове, Карпилівка, Гінці), Тарандинцівській (села Тарандинці Губське, Вили), Бієвецькій (села Бієвці,Єнківці, Горобії)  сільських радах Лубенського району, були проведені громадські обговорення та одноголосно прийнято рішення, про створення Лазірківської об’єднаної громади,   де адміністративним центром повинні стати село Лазірки, Оржицького району, Полтавської області. Сільський голова Вишневої сільської ради теж виступила письмово з протестом проти створення штучної Новооржицької ОТГ. Згідно чого були направлені відповідні звернення до вище перерахованих установ. Таким чином, рішення про створення Лазірківської об’єднаної громади,  з адміністративним центром село Лазірки, Оржицького району, Полтавської області підтримала більшість.

   Прийняття такого рішення сільськими радами, викликане також  тим,  що село Лазірки, Оржицького району з  1935 по 1965 роки вже були адміністративним  центром ( районом центром із збереженою інфраструктурою, адміністративними будівлями, готовими до експлуатації), у складі 16 сільських рад: Богданівська, Воронинська (Воронинцівська), Гінцівська, Горобіївська, Губська, Духівська, Карпилівська, Лазірківська, Несено-Іржавецька, Олександрівська, Рейзерівська (нині — Райозерська), Тарандинцівська, Хорошківська, Хоружівська, Черевківська і Юсківська (нині — Ісковецька), що територіально збігається з межами запланованої громади на 86%.

     До того ж, згідно «Методики» населений пункт, який раніше мав статус районного центру має першочергове право на отримання статусу адміністративного центру ОТГ.

    Згідно «Закону» адміністративним центром об’єднаної територіальної  громади визначається населений пункт, який має більш розвинену  інфраструктуру. До інфраструктурних елементів, що якісно виділяють село Лазірки з поміж інших ймовірних центрів громад, відносяться: Лазіріквська ЗОШ I-III ім. В.О.Підпалого (178 учнів), Величківська ЗОШ I-II (90 учнів), дитячий садочок «Ромашка» (65 дітей), професійно-технічне училище № 46 (спеціальності: механізатор та кухар),Будинок дитячої та юнацької творчості, зональний Будинок культури, амбулаторія (колишня номерна лікарня), станція швидкої допомоги, комунальне підприємство «Лазірки-Добробут», пошта, аптеки, перукарня, 20 магазинів (Додаток 4).

На території Лазірківської сільської ради здійснюють господарську діяльність група компаній «КЕРНЕЛ» (потужний зерновий елеватор, насіннєвий завод, ферма ВРХ), компанія «Райз» (зерновий елеватор),  СФГ «Татіана, СФГ «Нове 2», СТОВ «МАДЕГ», ТОВ «Оксамит» (цегельний завод), ТОВ «Осокор» (розсадник декоративних рослин), підприємство «Граніт» (деревооброблювальний комбінат) (Додаток 5). Тоді як єдиним виробничим підприємством Новооржицької селищної ради є  ТОВ Новооржицький цукровий завод.

Також село Лазірки має пряме залізничне сполучення з обласним центром та залізничне сполучення з м. Київ. Автомобільне сполучення забезпечується    дорогою обласного значення Лазірки-Райозеро та автомагістраллю Київ- Харків.

  06.03.2020 року Лазірківською, Духівською, Тариндинцівською, Бієвецькою сільськими радами було подано, ще додаткові звернення з приводу створення Лазірківської ОТГ.

   Але на дані звернення Прем’єр-міністру України, Міністерство розвитку громад і територій України, Полтавська обласна рада та комітет Верховної ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування дали відповідь про те, що відповідно до чинного законодавства, формування громад належить до компетенції облдержадміністрації, в свою чергу Полтавська ОДА повідомила, що згідно адміністративно-територіального устрою УРСР, смт. Новооржицьке відноситься до категорії міських населених пунктів, а село Лазірки - до сільських населених пунктів. Тому приєднання до новоствореної Лазірківської сільської ОТГ вже утвореної Новооржицької ОТГ є порушенням категоризації населених пунктів. От це і є єдине безглузде пояснення Полтавської обласної державної адміністрації, чому не може існувати Лазірківська ОТГ.

   Останньою можливістю достукатися до чиновників, було те, що 14.04.2020 року заступником Міністра розвитку громад та територій України Негодою В.А. було дано розпорядження протягом 5 днів в турборежимі подати пропозиції, щодо остаточного перспективного плану формування територій громад Полтавської області. Згідно чого Лазірківською сільською радою 16.04.2020 року знову були подані звернення Міністру розвитку громад і територій України Чернишову О.М, заступнику Міністра розвитку громад та територій України Негоді В.А, голові Полтавської обласної державної адміністрації Синєгубову О.В., першому заступнику голови Полтавської обласної державної адміністрації Луніну Д.С., в.о. директора департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської обласної державної адміністрації Онупко О.М., асоціації «ПОАОМС», Полтавському регіональному відділенню «Асоціації Міст України», асоціації об’єднаних територіальних громад, всеукраїнській асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціації Міст України», про справедливе створення спроможної Лазірківської ОТГ.

    Але нажаль жодні звернення та пропозиції не взялися до уваги. І тому після піврічних консультацій 13 травня 2020 року Кабмін сформував 61 ОТГ і тим самим затвердив Перспективний план територій громад Полтавської області, згідно якого було сформовано Новооржицьку ОТГ до якої увійшли: Лазірківська, Вишнева, Духівська, Тарандинцівська, Бієвецька, Остапівська, Черевківська, Воронинцівська сільські ради. З ким консультувалися, до цього часу так і не відомо, але думка людей до уваги не була взята.

     У зв’язку з цим, враховуючи Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», «Методику формування спроможних територіальних громад», з метою  формування  спроможних територіальних громад Оржицького району та розбудові місцевого самоврядування, беручи до уваги вище зазначені аргументи, вкотре  наполегливо хотілося б звернутися до чиновників, усіх рівнів  , переглянути  Перспективний план формування громад Полтавської області та дати можливість створення громад, взявши за основу бажання та можливості територіальних громад, а найголовніше думку кожного жителя нашого регіону, а не особисті інтереси.

 

З відповідними документами (рішеннями, листами, протоколами, відповідями), можна ознайомитися за посиланням https://drive.google.com/drive/folders/1OBwjS1wiCwiYeZTuqPQVSDAaJHbDW-rQ?usp=sharing ).


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *